Hvad skal I få tiden til at gå med, når du kører en tur til Sjælland med hele familien? Det er ikke altid nemt at finde ud af, men så er det godt, at Sjælland er et sted fyldt med muligheder for at få en god tur på opleveren henover sommeren. Der er utallige muligheder for at se både historiske bygninger/steder, museer, seværdigheder og ikke mindst for hele familien at have det sjovt.
Den lille Havfrue
En ting man kan lave på Sjælland, er at besøge det meget berømte og ikke mindst ikoniske vartegn “Den Lille Havfrue”, når du og familien skal til Sjælland. Den flotte skulptur befinder sig ved havnen i København og illustrerer historien af H.C. Andersen, som ligesom skulpturen hedder “Den Lille Havfrue”.
Amalienborg
Endnu en af de ting man kan lave på Sjælland, er at besøge Amalienborg. Det er en helt særlig oplevelse at se det store slot, som den danske kongefamilie primært opholder sig i. Den store plads, og de flotte bygninger er et helt særligt syn for både de helt små i familien og de ældre. Det mest interessante ved Amalienborg er dog de mange gardere, som patruljerer og holder vagt omkring Amalienborg. Deres meget unikke og flotte uniformer er meget iøjnefaldende, og I får alle rig mulighed for at få taget et godt billede med en af de flotte gardere.
BonBon-Land forlystelsespark
Hvad kan man lave på Sjælland udover de tidligere nævnte eksempler? Endnu en ting man kan lave på Sjælland, er at I tage en tur i forlystelsesparken BonBon-Land. BonBon-Land befinder sig på Gartnervej 2, 4684 Holmegaard, hvor der er maser af sjove forlystelser. Hvis du bestiller jeres billetter hjemmefra, så koster det mellem 199-289 kr. Online ved køb i god tid. Det er gratis for alle under 90 cm, og dermed behøver I ikke købe en billet til de mindste.
Hvorfor skal du og familien vælge BonBon-Land?
I skal vælge BonBon-Land på grund af parkens mange gode og sjove forlystelser og ikke mindst på grund af den fantastiske stemning, som den søde maskot, Henry Hundeprut, er med til at skabe. Henry Hundeprut er altid nem at finde på parkens nye og hyggelige legeplads. Henry Hundeprut har endda også sin egen sjove forlystelse, som hedder “Hundeprut Rutsjebanen”.
Populære forlystelser i BonBon-land
Nogle af parkens populære forlystelser er eksempelvis den vilde forlystelse ved navn “Svend Svingarm”, hvor du bliver sendt på en svingtur du helt sikkert aldrig vil glemme. “Svend Svingarm” når nemlig en topfart på hele 117 km/t, mens han svinger dig 45 meter op i luften. Det er en forlystelse, som giver dig et adrenalinsus uden lige. Forlystelsen er derfor ikke for de sarte sjæle, hvilket også er årsagen til, at den har et højdekrav på minimum 140 cm. En anden forlystelse, som er utrolig populær i BonBon-Land er “Bæver Rafting”, hvor børn, som er mellem 110 og 140 cm skal følges med en voksen. Denne forlystelse giver dig og hele familien den længst mulige raftingtur i hele Norden, den er nemlig mere end en halv kilometer lang. Der kan sidde 6 personer i hver båd, så der er masser af plads til alle. Under turen sejler I forbi flere små og frække bævere, der vil forsøge at skyde med vandkanoner efter jer, så I skal være forberedt på, at det kan blive en våd tur.
Spisesteder
Når du og familien engang skal have en pause fra alle de sjove forlystelser, så er der også rig mulighed for at få noget lækkert at spise. Hvis I er mest til en god burger, så kan I få det hos “Den Blå And” eller “Cowboygrillen”.
En sjov og mindeværdig tur for familien
Som du nu kan forestille dig er BonBon-Land en forlystelsespark for alle og enhver. Uanset hvad man er til af forlystelser eller mad, så har BonBon-Land noget for dig. Der er et hav af sjove forlystelser for både de helt store vovehalse og dem, som gerne vil tage den lidt mere med ro. Du og familien kan derfor roligt sætte BonBon-land på listen over ting man kan lave på Sjælland, til næste gang turen går dertil - det vil I helt sikkert ikke komme til at fortryde.